Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
5 postów 108 komentarzy

Serbia

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zamieszczony wpis jest autorstwa użytkowniczki "Anna-PK" i został nadesłany na adres administracja@neon24.pl

Serbia nie budzi zainteresowania w polskich mediach. Wiadomo, kraj mały, tylko 7mln ludzi, zubożały i po krwawym rozpadzie Jugosławii mocno osamotniony. Państwo tragiczne, szczególnie po wojnie z rebeliantami albańskimi, zakończonej nalotami NATO bombardującymi Serbię w uzasadnieniu, że chodzi „o prawa człowieka” Na ziemi Serbii powstało nowe, bardzo niespokojne, państwo Kosowo, z którym Serbia ma ciągle zatargi, a Czaronogóra też się odłaczyła i nawet przystąpiła do NATO.

Serbia straciła zaufanie do NATO, złożyła jednak apilikację przynależności do UE. Szanse pełnego wstąpienia do Unii są możliwe po roku 2025 bo najważniejszym warunkiem jest ułożenie stosunków z Kosowem, których Serbia nie jest gotowa zaakceptować. Jak na razie korzysta z limitów rynkowych unii. Bliżej jej do Rosji tak z powodu historycznych związków jak i kulturowo, Serbia tak jak i Rosja w przeważającej części jest prawosławna.

Rosja nie pomogła Serbii w latach wojny, była za słaba aby ofiarować pomoc, ale obecmie rosnie zbliżenie Serbii i Rosji. Rosja Serbię zbroi, w planie jest połączenie gazowe z rurociągiem tureckim.

Serbia ma jednak ważniejszego opiekuna nawet od Rosji; to są Chiny. Kiedy NATO bombardowało Serbię, to między innymi zburzono most na Dunaju, fabrykę z ludźmi i... ambasadę chinską. Chiny nie zapomniały tej obelgi i obiecały na miejscu tej ambasady zbudować pomnik Mao Tse Tunga. Na razie w tym miejscu jest centrum kultury chinskiej i pomnik Konfucjusza. Most na Dunaju Chiny zbudowały nowy, przejęły starą hutę po Amerykanach, którym produkcja się nie opłacała. Chiny hutę odnowiły, rozbudowały i cała miejscowość odżyła. W Serbii jest dużo chinskich inwestycji, dużo Chinczyków, pracowników i wycieczek, to dla ułatwienia, jest też chińska policja wspólnie z serbską, patrolująca i pilnująca porzadku. Serbia staje się nowoczesnym państwem dzięki G5 i Huaway.

A ostatnio też było historyczne wydarzenie; pociąg prosto z Chin, po miesiącu podróży, dotarł do Serbii. Ładunek pociągu, to 28 wagonów materiałów na budowę szybkiej kolei między Belgradem a Budapesztem. Chiny stworzyły w Serbii bazę wypadową Nowego Jedwabnego Szlaku na Europę.

A Rosja? W styczniu tego roku Putina witano w Belgradzie jak gwiazdora filmowego. Rosja Serbii dostarczyła system obrony przeciwlotniczej S-400, prowadzą też wspólne manewry wojskowe. Kilka dni temu Serbię odwiedził premier Rosji Miedwiedew. Wizyta dotyczyła między innymi, postępów w budowie rurociągu gazowego do Serbii, TurkStream. Opóźnienia są na odcinku bułgarskim. Jednak najważniejsze czego dokonano, to podpisano przystapienie Serbii do Euro-Azjatyckiej Unii Ekonomicznej, tej samej unii do której należy Rosja, Białoruś i republiki Centralnej Azji. Serbia i tak korzystała z handlu z Rosją, bo nie była obciążona rosyjskim embargiem, związki Rosji i Serbii powodują, że Rosja skutecznie wetuje przynależność Kosowa do ONZ.

Zwrot Serbii na Wschod, nieco niepokoi Zachód w tym UE, która zaplanowała objęcie Bałkanów w jednej organizacji ekonomicznej. Większość handlu Serbia prowadzi z krajami Unii, ale jej związki z Chinami i innymi krajami Azji, otwierają tym krajom wejście na rynki europejskie.

Tyle o Serbii. Na koniec ciekawostka. Literacką nagrodę Nobla w tym roku otrzymał również pisarz z Austrii, Peter Handke, którego książki cieszą się duża popularnością. Natomiast sam autor wzburzył publikę tym, że był przyjacielem Słobodana Miłoszewicza, byłego prezydenta Jugosławii, który zmarł w więzieniu sądu ONZ w Hadze w trakcie rozprawy o ludobójstwo. Handke, którego matka była Słowenka, wygłosił piękną mowę pożegnalną nad grobem Miłoszewicza. Z Kosowa były głosy, że nagrodę Nobla przyznano autorowi, który chwalił „współczesnego Hitlera”.

KOMENTARZE

 • @ Autor, All
  "Kiedy NATO bombardowało Serbię, to między innymi zburzono most na Dunaju, fabrykę z ludźmi i... ambasadę chinską."

  Auć... będzie ból.

  5*
 • @ Autor, All
  "Serbia staje się nowoczesnym państwem dzięki G5 i Huaway."

  Oby to 5G nie okazało się gorsze niż zubożony uran...
 • @ Autor, All
  "Jednak najważniejsze czego dokonano, to podpisano przystapienie Serbii do Euro-Azjatyckiej Unii Ekonomicznej, tej samej unii do której należy Rosja, Białoruś i republiki Centralnej Azji."

  A my z sentymentem wspominamy RON i "zupełnie nie wiemy dlaczego" teraz to nie wychodzi :-(
 • @ Autor, All
  "...związki Rosji i Serbii powodują, że Rosja skutecznie wetuje przynależność Kosowa do ONZ."

  Ciekawe kto będzie nas wspierał, jak usraelici do spółki z teutonami utworzą raś i księstwo kaszubskie...
 • @ Autor, All
  "...był przyjacielem Słobodana Miłoszewicza, byłego prezydenta Jugosławii, który zmarł w więzieniu sądu ONZ..."

  Gdyby to się stało na Białorusi, w Moskwie lub Pekinie byłby kwik na cały świat.
 • @ Autor, All
  Przepraszam Wszystkich za zbyt dużą liczbę komentarzy, ale jakoś tak mi się skojarzyło, że dzieje Serbii mogą być dla nas przestrogą.
 • @ Autor, All
  "Serbia nie budzi zainteresowania w polskich mediach. Wiadomo, kraj mały, tylko 7mln ludzi, zubożały..."

  Norgeci i Fińczyki dają radę ;-)
  Będzie git.
 • @ Autor, All
  "Rosja Serbii dostarczyła system obrony przeciwlotniczej S-400..."

  Ciekawe czy my w końcu doczekamy się offsetu za... F-16
 • @ Autor, All
  "Zamieszczony wpis jest autorstwa użytkowniczki "Anna-PK" "

  Kwiatuszek dla Autorki:

  @--->>>>-------------------
 • Hańba NATO
  A jak ma się poparcie żydowskiej pisowskiej Polski do nieleganego oderwania Kosowa od Serbii ? I nie uznawania referendum na Krymie chociaż ponad 90% ludności było za powrotem do macierzy Rosji !.
  A poza tym za Jelcyna pijusa i zdrajcę i agenta usa Rosja miała być rozczłonkowana , zobacz link:

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2019/07/rosja-miala-zostac-podzielona-w-latach-90-tych-na-10-panstw/
 • "Serbia ma jednak ważniejszego opiekuna nawet od Rosji; to są Chiny."
  ------------------
  Dlatego światowy, czarci pomiot każe/pozwoli Rosji wejść do Serbii - bo zaufanie zaufaniem - ale kontrolować trzeba - oczywiście kontrolować Chiny.
 • NATO bombardujące Serbię „o prawa człowieka”
  "Kiedy NATO bombardowało Serbię, to między innymi zburzono most na Dunaju, fabrykę z ludźmi i... ambasadę chińską."
  Kurczę....
  Kiedy zdawałem maturę, obniżono mi ocenę z propedeutyki, bo nie wiedziałem jaka jest różnica między NATO a Układem Warszawskim.
  Wytłumaczono mi, że NATO jest paktem agresywnym a UW - obronnym.
  A było to roku pańskiego 1975.
  Ta parszywa komuna już wtedy to wiedziała...
 • Tak wygląda chinsks policja w Serbii.
  https://www.youtube.com/watch?v=cROrzX_7Vfo
 • @Autor
  *5

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031